Spin off

Chcete se naplno věnovat svému nápadu a rozvíjet ho i komerčně? Máte pocit, že výsledky vašeho výzkumu mohou mít společenský význam? Uvažovali jste někdy o tom, že byste se postavili na vlastní nohy v rámci vybudování společnosti? Takové firmy se obecně nazývají spin-off společnosti a jsou jedním z nejslibnějších nástrojů, jak dostat vaše výsledky do praxe a posunují prostředí univerzity na první příčky prestiže.


Co je to Spin-off?

Spin-off (také spin-out) je označení pro podnikatelský subjekt, který je založen za účelem využití duševního vlastnictví, které bylo vytvořené ve výzkumné organizaci (univerzitě). Spojení univerzity a firmy může být různě těsné. Záměrem je komercializace výsledků VaV a jejich přenos do praxe.

 V případě Spin-off Univerzity Palackého se jedná o firmu zapsanou v obchodním rejstříku, která kromě licence na duševní vlastnictví může využívat také právo na označení ochrannou známkou spin-off UP. Univerzita může do spin off firmy vstoupit svým podílem (peněžní vklad, know-how, licence apod.)


Typy spin-off společností

Univerzita pak může mít ve společnosti vlastní podíl (tzv. pravý spin-off), nebo může nově vzniklé společnosti poskytnout licenci k užívání duševního vlastnictví (tzv. nepravý spin-off). Aby spin-off vzniknul, je často třeba získat investora, který vám pomůže s nastartováním firmy. Tým VTP má kontakty na nejdůležitější investory pohybující se v oblasti investic do vědeckých výsledků a rád je s vámi propojí. 

Věděli jste, že:

  • Spin-off společnost na univerzitě je dána směrnicí a při založení společnosti můžete stále pokračovat ve svém zaměstnání, pokud chcete?  
  • Transfera.cz zaštiťuje transferové aktivity celé ČR?

Užitečné odkazy ke staženíPro více informací mě neváhejte kontaktovat!

Zaměstnanec Dr. Ing. Petr  Kubečka, MCI, RTTP

Dr. Ing. Petr Kubečka, MCI, RTTP

Ředitel VTP UP
Více

petr.kubecka@upol.cz, +420 585 631 449