Nina Kadášová představí svůj objev na Noci vědců v Envelopa Hub

Nina Kadášová, mladá popularizátorka vědy, je studentkou Univerzity Palackého v Olomouci a nyní ji můžete podpořit v soutěži Český Vševěd. Soutěž pořádají organizátoři oblíbené Noci vědců, která propukne tento pátek 6. října. Nina představí návštěvníkům nově otevřené budovy Envelopa Hub svůj vědecký objev, se kterým usiluje o získání titulu nejlepšího popularizátora vědy. Co je pro mladou vědkyni hlavní motivací pro bádání a proč je potřeba vědu popularizovat, vysvětluje studentka molekulární biofyziky a medicíny v krátkém rozhovoru.

Jak ses dostala ke vědě, lákala Tě tato oblast odjakživa?
K vědě jsem se dostala během studií na střední škole, kde jsem se zapojovala jak do různých soutěží v rámci přírodních věd, tak do středoškolských odborných činností. K těmto aktivitám mě velmi motivovali mí středoškolští profesoři, kteří se nás snažili přivést právě ke studiu přírodních věd. To byly mé začátky. 

Práce ve vědě je často zdlouhavý proces, co Tě motivuje k trpělivosti a vytrvalosti ve výzkumu?
Vědecká práce pro mě představuje proces, při kterém platí přísloví „cesta je někdy více než cíl“. Celý pracovní proces vědecké práce, i když je někdy náročný a možná frustrující, je v konečném důsledku to nejzajímavější. Podněcuje člověka k vytváření nových myšlenek, tvořivosti a spojování malých kousků do většího celku. 

Do soutěže Český Vševěd jsi zapojena se svým projektem uplatnění umělé inteligence ve výzkumu proteinových struktur, který blíže představíš v rámci programu Noci vědců. Jak ty sama nahlížíš na umělou inteligenci?
Na umělou inteligenci, která je dostupná v dnešní době, nahlížím jako na velmi užitečného pomocníka pro vědecký výzkum. Experimentální získávání proteinových struktur může být někdy opravdu náročné, zejména pokud se jedná o proteiny, které se nachází v buněčných membránách, těžko se vytvářejí v experimentálních buněčných kulturách nebo obsahují části, které nabízejí různé možnosti uspořádání v prostoru. Možnost získávání těchto struktur prostřednictvím umělé inteligence nabízí zrychlení celého postupu práce. 

Jsi součástí spolku UPCrowd, který se zaměřuje na popularizaci vědy, a ty sama jsi označována za popularizátorku vědy. Proč má podle tebe smysl vědu a její objevy popularizovat?
U této otázky bych parafrázovala myšlenku úspěšné vědkyně a také členky spolku UPCrowd, se kterou naprosto souhlasím. Podat srozumitelně vědeckou práci veřejnosti by měla být povinnost každého vědce. Věda, pokud se nejedná o soukromý sektor, je placená i z peněz daňových poplatníků, kteří mají právo vědět, jak jsou jejich peníze využíváy. Proto by měl být každý vědec schopný představit svůj výzkum veřejnosti.

Pro soutěž Český Vševěd jsi měla tři minuty k vysvětlení svého výzkumu, v rámci akce Noc vědců představíš svůj projekt ve třiceti minutách. Jak dlouho se ale tomuto tématu už věnuješ od prvotní myšlenky?
Na své práci jsem začala pracovat v roce 2021, jsou to tedy už 2 roky.

V roce 2021 ses dostala do českého finále mezinárodní soutěže FameLab – Talking Science, nyní jsi finalistkou v soutěži Český Vševěd. Co je tvou další pomyslnou metou, kam by ses se svými vědeckými úspěchy chtěla dostat?
Velmi ráda bych si vyzkoušela i jiné popularizační a vědecké soutěže. V mém hledáčku mám soutěž Falling Walls a cenu Wernera von Siemensa. Do budoucna se nebráním žádným novým podnětům, jak se rozvíjet jako vědec i popularizátor.

Letošním tématem Noci vědců je Tajemství. Podělila by ses s námi o to, jakou oblast vědy ty vnímáš jako nejvíce protkanou tajemstvím?
Spoustu oblastí vědy nabízí různá tajemství, která jsou nám zatím neodhalená. Pro mě to je kvantová fyzika a neurovědy, ty mě vždy fascinovaly a vzbuzují ve mne obdiv. 

Ninu Kadášovou můžete svým hlasem přímo podpořit níže nebo během Noci vědců, kde představí svůj vědecký objev v prostorách Envelopa Hub.


Autor: LBG