Vítězství na Transfera technology day 2021 pro UPOL

Cílem akce je propojení byznysu a vědy za účelem získání zpětné vazby ke komerční připravenosti projektů a do budoucna i získání finančních prostředků pro perspektivní vědecké projekty.

Klání univerzit, vědeckých ústavů i nemocnic

V rámci soutěže bylo vybráno do finále 13 vědecko-výzkumných projektů (kromě prvních tří projektů např. elektrostatická separace plastů pro jejich lepší třídění, podložka pro snímání zatížení a polohy pacienta nebo zařízení na úpravu drátů pro implantační chirurgii). Klání se zúčastnily vědecké týmy z Českého vysokého učení technického v Praze, Národního ústavu duševního zdraví, Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Západočeské univerzity v Plzni, Univerzity Palackého v Olomouci, Univerzity Hradec Králové, Vysokého učení technického v Brně, Fakultní nemocnice Hradec Králové, Vysoké školy báňské, Masarykovy univerzity, Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR, Ústavu geoniky AV ČR či Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ze všech následně porota vybrala tři nejlepší.

Vítězný projekt Univerzity Palackého v Olomouci má sloužit zejména v případě živelních katastrof nebo při průmyslových haváriích. Nové speciální šumivé tablety pro čištění kontaminovaných vod jsou snadno skladovatelné a jejich aplikace probíhá pouhým vhozením do kontaminované vody. Působení tablet je díky šumivému efektu velmi rychlé. Tableta je během 30 sekund zcela rozpuštěna a aktivní látka tak může naplno působit. Navíc neobsahují žádné toxické látky a jsou šetrné k životnímu prostředí. 

Celá tisková zpráva z akce 


Autor: Hana Doláková