Vítězný projekt Podnikavé hlavy využívá sílu umělé inteligence

Soutěž Podnikavá hlava zná vítěze – stal se jím projekt 2short.ai. Jednoduchý nástroj pro tvůrce obsahu umožňuje přetvořit již existující videa a podcasty do atraktivních krátkých klipů, a zrychlit tak získávání odběratelů. Druhé místo obsadila dvojice talentovaných středoškoláků s aplikací FreshenUp, která pomůže klientům i poskytovatelům kosmetických služeb zlepšit proces objednávání. Vítěznou trojici pak uzavírá projekt Smart Home Box, nabízející díky unikátnímu spojení znalostí z architektury, IT a designu inovativní zařízení pro chytrou domácnost.

Vítěz soutěže Samuel Jašík přesvědčil porotu svým projektem 2short.ai, který využívá umělé inteligence ke tvorbě krátkých klipů a podcastů.

Všech 10 finalistů bylo podrobeno otázkám a připomínkám poroty, která má zkušenosti z praxe úspěšných startupů.

Letošní ročník Podnikavé hlavy znovu potvrdil, že Olomoucký kraj je bohatý na inspirativní a perspektivní nápady, které čekají na realizaci a podporu. Finále soutěže zahájil rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, přičemž řediteli Vědeckotechnického parku UP (VTP UP) vyjádřil uznání za jeho aktivní přístup k podpoře začínajících podnikatelů. Následovaly prezentace jednotlivých soutěžních příspěvků, které se konaly v přítomnosti odborné poroty složené ze zástupců VTP UP a partnerů soutěže, a to za zavřenými dveřmi kvůli ochraně případného obchodního tajemství.

Vyhlášení vítězů a předání cen proběhlo za účasti Jana Šafaříka, náměstka hejtmana Olomouckého kraje, a Tomáše Dostála, ředitele Inovačního centra Olomouckého kraje. Vítězný projekt získal nejen finanční odměnu 50 000,- Kč, ale také příležitost k navázání nových kontaktů, sdílení zkušeností a konzultacím s mentory. Vítěz soutěže má také možnost využít 50% slevu na roční pronájem kanceláře ve Vědeckotechnickém parku UP.

Partneři a porotci soutěže poděkovali všem soutěžícím za jejich odvahu vystoupit se svými podnikatelskými nápady a nabídli jim svou podporu ve formě konzultací a kontaktů, které jim pomohou rozvíjet potenciál regionu.

Kdo z finalistů přesvědčil porotu? Výrazně zaujal projekt 2short.ai, vyvinutý studentem Samuelem Jašíkem. Tento jednoduchý, avšak účinný nástroj umožňuje tvůrcům obsahu transformovat existující videa a podcasty do atraktivních krátkých klipů, čímž urychluje získávání nových odběratelů. Na druhém místě se umístila dvojice talentovaných středoškoláků ze Slovanského gymnázia Adam Šotek a Milan Šišma s aplikací FreshenUp, která slibuje vylepšení procesu objednávání pro klienty i poskytovatele kosmetických služeb. Vítěznou trojici pak doplňuje projekt z Jeseníku Smart Home Box od Matěje Svobody, který díky jedinečnému spojení znalostí z oblasti architektury, IT a designu přichází s inovativním zařízením pro chytrou domácnost. Tato trojice projektů si zaslouží uznání za svou kreativitu a potenciál přinést inovace do podnikání.

V kategorii „Podnikatel z UP“ byl navíc oceněn Samuel Jašík, student  informačních technologií na Univerzitě Palackého, za svůj vítězný projekt 2short.ai. Další z přihlášených studentských projektů, platforma Asistent nablízku, chce pomocí aplikace zharmonizovat aktivity osobních asistentů s potřebami pečujících o blízkou osobu. Jeho autorka, studentka Tereza Nováková, bude usilovat o umístění v programu Social Impact Award, který podporuje mladé sociální inovátory.

„Jsem nadšen, kolik zajímavých projektů se nám tento rok na finále sešlo. Ještě větší radost mám z toho, že polovina finalistů jsou studenti UP a že někteří se přihlásili i díky našemu předmětuÚvod do podnikání aneb jak založit startup‘, který jsme na UP vyučovali v letním semestru. Čas a úsilí, které soutěžící svým projektům věnovali, se jistě propíše do jejich budoucí kariéry. Chci poděkovat všem porotcům, kteří vážili cestu na včerejší finále – někteří i z Prahy, aby svým hodnocením, dotazy a připomínkami posunuli projekty dále,“ řekl Petr Kubečka, ředitel Vědeckotechnického parku UP a současně jeden ze členů poroty. Dále připomněl, že pro podobně aktivní mladé studenty a podnikatele připravuje VTP UP do konce roku ve spolupráci s partnery další zajímavé akce, např. říjnový Validation Camp se Start It @UNI programem od ČSOB nebo 24. listopadu 11. ročník UP Business Campu.

Soutěž je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům a za její existenci se dosud přihlásilo více než 380 projektů. Do letošního čtrnáctého ročníku soutěže se přihlásilo 23 soutěžících, z nichž 10 s nejlepšími podnikatelskými záměry postoupilo do finále.

Podnikavá hlava získala pro letošní rok záštitu rektora UP a náměstka hejtmana Olomouckého kraje. Generálním partnerem soutěže byla firma Reticulum, hlavním partnerem bylo tradičně Inovační centrum Olomouckého kraje, které se podílí na finančních odměnách vítězům a poskytuje expertní startupové konzultace. Mezi další partnery soutěže patří CzechInvest, T.S. BOHEMIA, Galerie Šantovka, Start It @ČSOB, Nation1, ESMEDIA Interactive a mnoho dalších.

Zaměstnanec Bc. Roksolana Ilnycka

Bc. Roksolana Ilnycka

Event Manager
Více

roksolana.ilnycka@upol.cz, +420 604 246 225

Autor: ILN