Rehabilitační doktor Peter Olšák v letním vydání univerzitního Žurnálu UP

Rubrika Absolvent právě vydaného univerzitního magazínu Žurnál UP se zaměřila na lékaře Petera Olšáka, který se svým projektem inovativních jehel zvítězil v soutěži Transfera Technology Day 2023.

Doktor Olšák vystudoval na Lékařské fakultě UP, působil deset let ve Fakultní nemocnici Olomouc a nyní působí v dětské léčebně v Jánských Lázních, kde se zaměřuje na pacienty s těžkými poruchami hybnosti. Pro léčbu využívá Metodu Ac-tive ENF, která spočívá v aktivaci akupunkturních drah pomocí elektroakupunktury. Donedávna byla metoda aplikována u pacientů s poruchou hybnosti nebo bolestmi pohybového aparátu. V posledních týdnech se však využití technologie značně posunulo a doktor Olšák zaznamenává pozitivní výsledky u pacientů s kompletním přerušením míchy. 

K ověření a dalšímu vývoji technologie došlo za podpory Vědeckotechnického parku UP v rámci projektu Proof of Concept financovaného Technologickou agenturou České republiky. Díky programu TA ČR GAMA 2 vznikla nová generace jehel s účinností až o 30–40 % vyšší, větším komfortem pro pacienta a nižším rizikem nežádoucího vytržení jehly při aplikaci.

Zdroj: Žurnál UP, červen 2024; Foto: Jakub ČermákAutor: LBG