Festada s.r.o. vítěz Podnikavé hlavy 2021

Dominice Sokolové s její firmou FESTADA se daří skvěle. Nedávno byla na největším evropském veletrhu Sommet de l´élevage ve Francii a za několik týdnů odlétá do Silicon Valley s agenturou CzechInvest.

Dominiko proč jste se rozhodla zúčastnit soutěže Podnikavá Hlava?

Chtěla jsem získat více zkušeností, slyšet názor odborné poroty na můj projekt a za pomoci zpětné vazby projekt posunout zase o kus dál.

Jak bys svůj projekt popsala?

FESTADA je online aplikace, která pomáhá chovatelům ovcí, koz a skotu. Vytváří interní evidenci zvířat a chovateli tak dokáže ušetřit až 90 % času nutného pro různé administrativní úkony spojené s chovem. FESTADA zlepšuje chovatelství, zkvalitňuje šlechtitelství a zlepšuje welfare zvířat, když každé evidované zvíře má vlastní kartu zvířete včetně fotogalerie. Na základě nahraných dat aplikace vytváří statistické údaje či rodokmeny zvířat, tak aby měl chovatel vždy k dispozici jednak detailní informace o konkrétním zvířeti a rovněž dlouhodobý souhrnný přehled o celém stádu. Pro vstup do aplikace je nutný jen přístup k internetu a chytré zařízení, chovatel má v aplikaci vytvořeno vlastní uživatelské prostředí, ve kterém jsou přehledně uložena všechna data. Ke kartě konkrétního zvířete je také možný přístup skrze fotoaparát v chytrém zařízení a čip v uchu zvířete.
Aplikace FESTADA je chovateli poskytována prostřednictvím nevýhradní časově omezené licence. Cena licence odvíjí od počtu registrovaných zvířat a časového úseku na, který je licence poskytována. V budoucnu si bude moci chovatel vybrat rovněž ze 3 balíčků licencí, které budou obsahovat různé služby od nejzákladnějších až po nadstandardní.
Díky aplikaci FESTADA chovatel ušetří čas a rozvine ekonomický potenciál svého chovu, protože díky dlouhodobým údajům bude moci vyselektovat nejkvalitnější plemenice či plemeníky s nejlepším genetickým materiálem.

Jak dlouho ti trvalo vypracovat tvůj projekt a kdo ti s ním pomáhal nebo tě inspiroval?

Myšlenka vytvořit Funkční evidence stáda vznikla před 3 lety. V tu dobu jsem začínala pracovat na jedné z největší ovčí dojné farmě v jižních Čechách a dosavadní evidence nebyla postačující. Začala jsem evidenci tvořit a hlavně ji v praxi testovat. Protože se celý život pohybuji v chovu ovcí a docela dobře znám i chovatelské prostředí, měla jsem dostatek podkladů a poznatků od mnoha chovatelů. Následně jsem před rokem na jaře absolvovala kurz Podnikni to!, který mi dal základy podnikání. Letos v únoru jsem založila firmu FESTADA s.r.o. a nyní se věnuji projektu na 110 %.

Jak to Dominika s Festadou rozjíždí v současnosti si můžete přečíst zde

 

Dominika Sokolová
Dominika Sokolová
Festada
"„Ani jsem nečekala, jak moc přínosná pro mě soutěž ve výsledku bude. Nakonec právě díky Podnikavé hlavě se Festada pyšní vlastní kanceláří v Olomouci, každý týden po dobu jednoho roku čerpám velmi přínosný mentoring a opět jsem se setkala s velmi zajímavými lidmi. Po soutěži jsem začala spolupracovat i s ICOKem, kde jsem nyní navíc účastníkem jejich mentoringového programu Platinn,“"